Pardus Yazılım Kampı

Pardus Yazılım Kampı

Pardus kurulum kılavuzuna buradan erişebilirsiniz.

Pardus Forum 2013

« Kurulum ana sayfasına dön

PARDUS 2013 USB BOOT

Birleşim Görüntüsü Düz görünüm Ağaç görünümü
Konu başlıkları [ Önceki | Sonraki ]
[166] toplamdan [81 - 100] arası gösteriliyor.
Toplam: 9
RE: 10 Adımda PARDUS 2013 Kurulumu
01.04.2013 09:15 Hakan Kılıç kullanıcısına bir cevap olarak.
NumLock tuşunu açmayı deneyin. Varsayılan olarak Numlock tuşu kapalı geliyor.

PARDUS 2013 USB BOOT
01.04.2013 22:03 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.
Windows ortamında melez pardus ISO kalıbını USB belleğe kolayca taşıyarak çalıştırmak ya da kurmak için tarafımdan düzenlenen yaklaşık 4MB boyutundaki Unofficial Pardus USB Creator aracını şu adresten indirerek kurabilirsiniz.   Programı kurduktan sonra program ana penceresi otomatik çalıştırılacaktır.  Sol taraftaki Gözat butonuna tıklayarak yazılacak ISO kalıbınını yolunu gösterin. Sisteminize bir USB bellek takarak yenile butonu ile program penceresinde görünmesini sağlayın. Program sadece sisteme bağlı olan hedef USB aygıtları gösterir. Yanlışlıkla sistem sabit diskine yapılabilecek kurulumlar engellenmiştir.  Sisteminizde birden fazla USB aygıt varsa kurulumu yapacağınız hedef aygıtı belirleyebilirsiniz.  Create butonuna tıkladığımızda hedef aygıtta önyüklenebilir özellikte görüntü oluşmaya başlayacaktır. Ortalama oluşum hızını ilerleme çubuğunun altından görebilirsiniz.  Kullandığınız USB aygıtın yazma hızı ve görüntü dosyasının büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 4-5 dakikada işlem tamamlanacaktır.

Gerisini Koray KAYA arkadaşımızın anlatığı gibi yaparsanız sorunsuz bir şekilde kurulurum gerçekleşecektir

RE: PARDUS 2013 USB BOOT
01.04.2013 22:06 mehmet kenan ak kullanıcısına bir cevap olarak.
mehmet kenan ak:
Windows ortamında melez pardus ISO kalıbını USB belleğe kolayca taşıyarak çalıştırmak ya da kurmak için tarafımdan düzenlenen yaklaşık 4MB boyutundaki Unofficial Pardus USB Creator aracını şu adresten indirerek kurabilirsiniz.   Programı kurduktan sonra program ana penceresi otomatik çalıştırılacaktır.  Sol taraftaki Gözat butonuna tıklayarak yazılacak ISO kalıbınını yolunu gösterin. Sisteminize bir USB bellek takarak yenile butonu ile program penceresinde görünmesini sağlayın. Program sadece sisteme bağlı olan hedef USB aygıtları gösterir. Yanlışlıkla sistem sabit diskine yapılabilecek kurulumlar engellenmiştir.  Sisteminizde birden fazla USB aygıt varsa kurulumu yapacağınız hedef aygıtı belirleyebilirsiniz.  Create butonuna tıkladığımızda hedef aygıtta önyüklenebilir özellikte görüntü oluşmaya başlayacaktır. Ortalama oluşum hızını ilerleme çubuğunun altından görebilirsiniz.  Kullandığınız USB aygıtın yazma hızı ve görüntü dosyasının büyüklüğüne bağlı olarak değişmekle birlikte yaklaşık 4-5 dakikada işlem tamamlanacaktır.

Gerisini Koray KAYA arkadaşımızın anlatığı gibi yaparsanız sorunsuz bir şekilde kurulurum gerçekleşecektir

02.04.2013 13:15 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.
Merhabalar,

Tek işletim sistemi olarak Pardus 2013 kurdum. 8. adımdaki Önyükleyiciyi/Grubu kurarak tamamladım ve açılışta doğal olarak grub ekranı gelerek Pardus açılıyor ama Grub ekranı olmadan direk Pardus açılması için Pardus'u yeniden kurdum ve bu sefer 8. adımdaki Grubu kurmadan tamamladım kurulumu, busefer de Pardus açılmıyor.

Grub kurulması zorunlu mu ? Grub ekranı gelmeden direk Pardus'un açılmasını nasıl sağlayabilirim ?

02.04.2013 17:12 Mikail İBRAHİMOĞLU kullanıcısına bir cevap olarak.
Aynı sıkıntıyı bende yaşadım, tekrardan grub lu pardus kurdum. Bilen varsa bende faydalanabilirim.

02.04.2013 19:31 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.
Kurulumu anlatırken usbden kurulum olarak anlatıyorsunuz ama Parduslu usb oluşturacağımızı anlatmıyorsunuz. Bende sizin yaptığımnız gibi Pardusu virtualbox ile kurup denedim oda kurulumu çok rahat oluyor ama kendi bilgisayarıma kurmak istediğim de ise kurulum yapamadım. Arkadaşların burda önerdiği çözümlerin hepsini denedim bi türlü kuramadım. Güvenli kip ile giriş yapıp kurulum yapabiliyorum. Kurulumdan sonra sadece güvenli kip ile giriş yapabiliyorum. Kurulum ekranı hiç güzel değil ve kullanışlı değil. Sanki hızlıca sırf sistem oluşturmak için yapılmış gibi. Daha önceki Pardus sürümlerinin kullanım kolaylığı yok. Pardus 2013 ile gelen yazılımların bir kısmının Türkçe desteği bile tam değil. Sanki Debian ve Ubuntuyu almışlar üzerine Pardus 2013 yazmışlar gibi alın size Pardus demişler gibi. Kurumsal kullanım için uygun olabilir ama biz kullanıcılar için uygun olduğunu düşünmüyorum. Umarım Pardus için daha iyi gelişmeler olur... TSK Askerlik Şubelerinde Pardus 2007 kullanıyordu. Pardus 2007 bile bu sürümden daha kararlıdır bence.

03.04.2013 08:57 Ali kullanıcısına bir cevap olarak.
Ali:
Kurulumu anlatırken usbden kurulum olarak anlatıyorsunuz ama Parduslu usb oluşturacağımızı anlatmıyorsunuz. Bende sizin yaptığımnız gibi Pardusu virtualbox ile kurup denedim oda kurulumu çok rahat oluyor ama kendi bilgisayarıma kurmak istediğim de ise kurulum yapamadım. Arkadaşların burda önerdiği çözümlerin hepsini denedim bi türlü kuramadım. Güvenli kip ile giriş yapıp kurulum yapabiliyorum. Kurulumdan sonra sadece güvenli kip ile giriş yapabiliyorum. Kurulum ekranı hiç güzel değil ve kullanışlı değil. Sanki hızlıca sırf sistem oluşturmak için yapılmış gibi. Daha önceki Pardus sürümlerinin kullanım kolaylığı yok. Pardus 2013 ile gelen yazılımların bir kısmının Türkçe desteği bile tam değil. Sanki Debian ve Ubuntuyu almışlar üzerine Pardus 2013 yazmışlar gibi alın size Pardus demişler gibi. Kurumsal kullanım için uygun olabilir ama biz kullanıcılar için uygun olduğunu düşünmüyorum. Umarım Pardus için daha iyi gelişmeler olur... TSK Askerlik Şubelerinde Pardus 2007 kullanıyordu. Pardus 2007 bile bu sürümden daha kararlıdır bence.

Forumda 2000 kişi kurmuş kullanıyor siz kuramayınca hemen sürüm kararsız mı oluyor!

03.04.2013 11:40 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.
koray kaya:
Ali:

Forumda 2000 kişi kurmuş kullanıyor siz kuramayınca hemen sürüm kararsız mı oluyor!

Sürümün nekadar kararlı olduğunu açıkçası henüz tam olarak görme şansım olmadı ama Türkçe konusu kesinlikle çözülmesi gereken çok önemli bir konu.
İngilizce Ubuntu yada Mint kuruyorum, sonrada Türkçe dil paketini yüklüyorum, Pardus 'dan daha Türkçe oluyor ...

Az çok İngilizcem ve belli terimlere aşınalığım olduğu için aslında pek de gözüme batmıyor ama İngilizcesi olmayan ve heleki İngilizce olan terimlere aşinalığı olmayanlar için çok büyük bir dezavantaj.

Pardus en kısa zamanda Türkçe eksikliğini gidermeli...

04.04.2013 20:45 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.
Pardusun önceki sürümlerini kurabiliyordum. Hiçbir sorun olmadan kullanabiliyorum. Pardus 2013 ün kurulumunu güvenli kip kullanarak yapabiliyorum. Bilgisayarımda windows işletim sisteminin yanına bile kurmuyorum. Sadece Pardusu kurmak istiyorum. Ama nedense her kurulumdan sonra ( güvenli kip ile kurabiliyorum sadece) sistimi yine güvenli kip ile açabiliyorum o da haliyle düzgün çalışmıyor. Virtual Box ile sanal kurulum yaparken sorun yok. Ben kendi biligisayarıma kurunca mı sorun oluyor? Donanımla ilgili bir sorun mu var bilemiyorum? Farklı linux sürümlerini denedim hepsinde kurulumda başarılı bir şekilde gerçekleşti. Pardusu kuramadığımdan bu mesajıda Linux Mint kullanarak yazıyorum. Ben Pardus kullanmak istiyorum. Eğer bir sorun varsa bu sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız da sevinirim. Her kurulum yapmak istediğimde masaüstü görüntüsü gelmeden metin ekranı geliyor ve giriş yapılmasını istiyor. Giriş yaptıktan sonra da yine metin ekranı devam ediyor. Metin ekranında kurulum yapabiliyorsak bunu da bizimle paylaşır mısınız?

04.04.2013 22:49 Ali kullanıcısına bir cevap olarak.
Ali:
Pardusun önceki sürümlerini kurabiliyordum. Hiçbir sorun olmadan kullanabiliyorum. Pardus 2013 ün kurulumunu güvenli kip kullanarak yapabiliyorum. Bilgisayarımda windows işletim sisteminin yanına bile kurmuyorum. Sadece Pardusu kurmak istiyorum. Ama nedense her kurulumdan sonra ( güvenli kip ile kurabiliyorum sadece) sistimi yine güvenli kip ile açabiliyorum o da haliyle düzgün çalışmıyor. Virtual Box ile sanal kurulum yaparken sorun yok. Ben kendi biligisayarıma kurunca mı sorun oluyor? Donanımla ilgili bir sorun mu var bilemiyorum? Farklı linux sürümlerini denedim hepsinde kurulumda başarılı bir şekilde gerçekleşti. Pardusu kuramadığımdan bu mesajıda Linux Mint kullanarak yazıyorum. Ben Pardus kullanmak istiyorum. Eğer bir sorun varsa bu sorunun ne olduğunu öğrenmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız da sevinirim. Her kurulum yapmak istediğimde masaüstü görüntüsü gelmeden metin ekranı geliyor ve giriş yapılmasını istiyor. Giriş yaptıktan sonra da yine metin ekranı devam ediyor. Metin ekranında kurulum yapabiliyorsak bunu da bizimle paylaşır mısınız?
Büyük ihtimalle sorununuz ekran kartınızın driver'ı yüklenemediği için kaynaklanıyor. Aşağıdaki linkte açılan konudaki çözümleri uygularsanız sorununuz çözülecektir.
http://www.pardus.org.tr/forum/-/message_boards/message/30044472

07.04.2013 16:57 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.

Merhaba 2007 den bu yana Pardus ile çalışma fırsatım olmamıştı. 2013 versiyonu yüklemeyi çok istedim fakat iso dosyasını bir türlü flaş diskime (8 GB SanDisk) hazırlamayı başaramadım. Magiciso, Ultraiso, Windows komut istemiyle denedim yine olmadı, en sonunda DVD’lerin arasında boş bir tane bulup Ultraiso ile yazdırdım sonunda masaüstü görüntüsüne kavuşabildim. USB diske yazılış işlemlerini resimli olarak yapabilecek bir kullanıcı var mıdır? Şimdilik bu kadar emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bir an evvel test etmek istiyorum muhtemelen bol bol soru sorup başınızı ağrıtmaya devam edeceğim..

Saygılarımla.

07.04.2013 21:46 Engin Mennan Ustaoğlu kullanıcısına bir cevap olarak.

http://www.dosyasitesi.com/download.php?file=07970866e37bce7c77c6c29cfe45bf20 usb ye yazmak için işinizi görecektir üsttede arkadaşlar paylaşmış

07.04.2013 22:09 Engin Mennan Ustaoğlu kullanıcısına bir cevap olarak.

Pardus İSO'larını Flash diske yazmak için tüm Pardus sürümlerinde sorunsuzca kullandığım  Oğuz Kırat'ın yazdığı USB Aktarıcı programını tavsiye ederim.

Programa buradan ulaşabilirsiniz.

10.04.2013 15:57 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.

Vallahi uzun zamandır Pardus 2013 çıksın diye bekliyordum 2011.2 denedim daha önce ama kullanmayı beceremedim 2013 te tam motivasyonla kuruyorum şuan başarıcam inşallah kullanmayı windowsun tek elinde olmaktan her dediklerini yapmaktan bıktım benim dünyam benim bilgisayarım yok bilgisayarın guncel değil yok format attın serikodu telefonla etkinleştir bıktım yahu

11.04.2013 10:35 bilgi muslucan çetin kullanıcısına bir cevap olarak.

siz  kurun ve kullanmaya başlayın

takıldığınız yerde yardımcı oluruz yeterli özgürlük olsun pardus olsun

11.04.2013 11:18 bilgi muslucan çetin kullanıcısına bir cevap olarak.

pardusu güvenli kipte açtım. 4. adım çıkmadı. 5. adımda dev sda2  ---ext--- olarak görünmüyor. ama 6. adımda dev sda 1 yada 2yi ext olarak ayarladıktan sonra oluyor. arkadaşlar ne önerirsiniz... 

11.04.2013 22:20 Abdullah Yanarateş kullanıcısına bir cevap olarak.

Arkadaşlar pardusu kurdum ama güvenli kipte açıyorum. ekran kartı sorunu. nasıl düzelteceğim...yardımcı olabilir misiniz?

12.04.2013 08:45 Abdullah Yanarateş kullanıcısına bir cevap olarak.

Ekran kartı dirverinin internetten linux için olanını indir kur.http://www.pardus.org.tr/forum/-/message_boards/message/30044472 bu adresten detaylı bilgiye ulaşabilirsin.

12.04.2013 11:29 Ömer ÇAKMAK kullanıcısına bir cevap olarak.

İlgine teşekkür ettim. Ne yaptım olmadı. ubuntu iel ne yapabilirim biliyor musunuz?

12.04.2013 21:01 koray kaya kullanıcısına bir cevap olarak.

arkadaşlar kurulumu pdf olarak indiremeyenler için (çıktı alıp adım adım yardım almak isteyenler için) pdf dosyasını <a href="http://www.nisatasarim.com/dosyalar/kurulum.pdf">BURADAN</a> indirebilirsinz veya kurulumu yaparken bu sayfadan takip edebilirsiniz kurulum esnasında internetten surf yapmak serbest :D

[166] toplamdan [81 - 100] arası gösteriliyor.
Toplam: 9